ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
کد امنیتی *

hide

ezgif.com gif maker
Webp.net gifmaker 1

در این مقاله میخواهیم به طور کامل به کاربرد فناوری نانو در خودرو سازی بپردازیم پس تا پایان با ما همراه باشید

مقدمه :

فناوری نانو تاکنون وارد بخش‌های مهمی از زندگی روزمره ما انسان ها شده و کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف پیدا کرده است . در راستای تکمیل فرآیند تجاری‌سازی این فناوری، در صنعت خودروسازی نیز محصولات مختلفی به چشم می‌خورد که موادی با خواص نانویی در آنها استفاده شده است. هرکدام از این محصولات دروازه ای به سوی علم نوین صنعت خودرو سازی باز کرده است.

رنگ‌های خود ترمیم‌شونده، شیشه‌های خود تمیزشونده و ابگریز،‌ انواع کاتالیزورها، فیلترهای نانوحفره‌ای و بسیاری از مواد سبک و کم‌حجم، تنها نمونه‌هایی کوچکی از فناوری‌های کاربردی نانو در صنعت خودرو سازی هستند.

جهت مشاهده فیلم های نانو پارس و همچنین مواد نانو در خودرو و ماشین ،  اینجا کلیک کنید.

توضیح عکس :

خودروسازی‌های تویوتا و مرسدس بنز با استفاده از رنگ‌های تمیزشونده، فناوری نانو را وارد خودروهای تولیدی کردند :

مرسدس با رینگ های تمیز شونده | مواد نانو مخصوص ماشین

پوشش‌ نانو، محافظی پر قدرت برای خودرو :

مواد نانو مخصوص خودرو | مواد نانو شستشوی ماشین

استفاده از فناوری نانو در پوشش خارجی خودرو باعث افزایش کیفیت رنگ و استهلاک کمتر بدنه خودرو می‌شود. نانوذرات در ابعاد و اندازه‌های گوناگون ، نورهایی در فرکانس‌های متفاوت از خود ساطع می‌کنند که می‌تواند برای تولید رنگ‌های مختلف استفاده شود. این رنگ‌ها علاوه بر کیفیت بالاتر خاصیت ضدخوردگی دارند و روی سطوح فلزی خودرو نیز ماندگاری بیشتری خواهند داشت . یکی دیگر از ویژگی‌های رنگ بدنه نانویی، ضخامت و قطر بسیار پایین این رنگ است که در مصرف رنگ به طور محسوس صرفه‌جویی می‌شود و به دلیل وجود درصد کمتر حلال‌های فرار با محیط زیست نیز سازگاری بیشتری دارد .

روکش های ضد خراش ، ضد خوردگی برای خودروها :

شستشوی خودرو با مواد نانو

ساخت روکش های ضدخراش و خط و خش یا بادوام در مقابل تابش فرابنفش برای خودروها از جمله زمینه هایی است که زیرمجموعه  کاربرد فناوری نانو در خودرو میباشد

در همین زمینه تلاشهای مستمری به منظور شناخت راه های جلوگیری از صدمات ناشی از عوامل طبیعی نظیر برف و باران، رسوبات اسیدی و نمکی ، شیره درختان یا فضولات پرندگان ، تابش ماوراء بنفش خورشید، رطوبت و همچنین لب پریدگی ، رنگ رفتگی و خراش در صنعت خودرو صورت می گیرد .

مزیت ویژه نانو روکش ها این است که امکان تنظیم مستقل سختی و ویژگی های سایشی روکش را با ترکیب کردن مواد و ساخت لایه های نانومتری فراهم می آورد. اصلاح رنگ ها به وسیلة نانومتری کردن ساختار آنها منجر به بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی آنها شده ، که مقاومت شیمیایی و مقاومت در برابر ضربه و خراش را در آنها بالا می برد .

رنگ‌ اتومبیل های معمولی، پوشش براقی دارند که از زنجیره‌های کربنی طولانی ساخته شده است. اما " نانورنگ " از ذرات سرامیکی، معدنی تشکیل شده که می‌توانند به شدت متراکم شده و دوام رنگ در مقابل خراش را بسیار بالا ببرند.

نانو روکش‌ها در واقع فلزات یا سرامیک‌هایی در مقیاس نانو هستند که نقش مهمی در عملکرد قطعات مکانیکی داخلی خودرو نیز ایفا می‌کنند. روکش‌های نانوساختار در مقایسه با روکش‌های حاوی دانه‌های درشت ، از مقاومت حرارتی بالاتر و رسانایی حرارتی پایین‌تری برخوردارند . روکش‌های نانو‌‌‌‌‌‌یی میزان ساییدگی و استهلاک را کاهش می‌دهند و باعث افزایش طول عمر مفید مواد می‌شوند . همچنین روکش‌های نانو کامپوزیتی اکسید آلومینیوم در برابر خراش و لکه های مقاوم هستند و رنگ شفاف‌تری نسبت به روکش‌های معمولی دارند .

در حال حاضر کاربرد اصلی نانوروکش‌ها در خودروسازی برای ایجاد مقاومت در برابر تشکیل رسوبات اکسیدی و تمیز شدن آسان و راحت شیشه خودروست . فولکس واگن،‌ ب‌ام‌ و ، تویوتا و سوبارو ازجمله شرکت‌هایی هستند که از این نانوروکش‌ها بهره میبرند و سالانه فروش خود را چند برابر میکنند . نانو پودرهای اکسید فلزی به عنوان افزودنی رنگ در خودروها کاربرد فراوانی  دارند و باعث به وجود آمدن سختی و دوام بالای بدنه خودرو در برابر عوامل محیطی می‌شوند . این روکش‌ها با کاهش هدر رفت انرژی ، کارایی خودرو را بهبود میبخشند و مصرف سوخت را به مراتب کمتر می‌کنند . پوشش‌های نانو ذرات سرامیکی نیز باعث پایداری و مقاومت بیشتر رنگ در مقابل فرسایش بدنه خودرو می‌شوند و حتی به عنوان پاک‌کننده نیز می‌توانند کاربرد داشته باشند .

آینه‌های همیشه تمیز :

شستشوی ماشین یکبار برای همیشه ! | مواد نانو مخصوص شستشوی ماشین

یکی از مشکلات آینه‌ ی داخلی( وسط ) خودرو، هنگامی است که برای مثال راننده خودروی پشت سری ، نور بالا روشن می‌کند و دید راننده جلوی خود را محدود می‌کند و گاهی اوقات ادامه رانندگی را غیر ممکن میسازد . در این شرایط آینه‌هایی با پوشش نانو، نور مزاحم را بازتاب نمی‌کند و ایمنی راننده را بالا می‌برد . البته این پوشش کاربرد های دیگری هم دارند به طور مثال آینه‌های خودرو بعد از مدتی جرم می‌گیرد و یکی از روش‌های رایج استفاده از خمیر دندان برای تمیز کردن آنهاست . اما فناوری نانو با پوشش اشعه فرابنفش ، سطح آینه‌ها و چراغ‌ها را ضد خش و ضدجرم می‌کند .

نوع دیگر از مواد نانویی نیز خاصیت آب گریزی دارد و هنگامی که روی سطوح مختلف ازجمله شیشه ، اسپری می‌شود، سطح آن آب گریز می‌شود. در این شرایط با این که گرد و غبار روی شیشه می‌نشیند، اما پاک کردن آن آسان است و هنگام بارندگی نیز دید راننده را محدود نمیکند .

شیشه‌های ضدآب خودرو | مواد نانو مخصوص ماشین :

شیشه ضد آب | مواد مخصوص شستشوی شیشه ماشین

از دیگر کاربرد فناوری نانو در خودرو  به تمیز بودن شیشه خودرو میتوان اشاره کرد که یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در دید راننده هنگام رانندگی به شمار می‌رود و در افزایش ایمنی خودرو نیز نقش مهمی ایفا میکند . امروزه رنگ‌ها و پوشش‌هایی وجود دارد که ساختار نانویی آنها، از جمع شدن ذرات آلودگی و غبار و ذرات بسیار ریز روی سطوح جلوگیری می‌کنند، اما به تازگی پوشش‌های نانویی طراحی و ساخته شده است که همین خاصیت را برای سطوح شیشه‌ای دارد . این پوشش‌ها به شکل لایه‌ای نازک و بی‌رنگ روی سطح شیشه قرار می‌گیرند ، فرورفتگی‌های بسیار ریز سطح شیشه را پر کرده و سطح صیقلی ایجاد می‌کنند . در نتیجه قطرات ریز آب و گرد و غبار روی شیشه باقی نمی‌ماند .

این فناوری به بهبود افزایش دید راننده کمک میکند و باعث استهلاک کمتر برف‌پاک‌کن‌ها نیز می‌شود. با استفاده کردن از پوشش نانویی در شیشه خودرو ، سطح شیشه کاملا صاف و صیقلی و بدون پستی و بلندی می‌شود و در نتیجه قطرات ریز آب یا گرد و غبار و آلودگی روی آن باقی نمی‌ماند. استفاده از این مواد روی سطوح شیشه‌ای و پلاستیکی باعث حفظ طولانی‌مدت بدنه میشود.

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید


محصولات پر طرفدار

NP-C (محصول نانو ویژه شیشه و بدنه اتومبیل و شیشه ساختمان)
NP-C محصولی از شرکت پارس پوشش نانو پارس (گرجی) ویژه شیشه و بدنه اتومبیل و شیشه ساختمان

"> NP-C (محصول نانو ویژه شیشه و بدنه اتومبیل و شیشه ساختمان)

NP-C محصولی از شرکت پارس پوشش نانو پارس (گرجی) ویژه شیشه و بدنه اتومبیل و شیشه ساختمان

تماس برای قیمت: ۰۲۱۴۴۳۰۰۵۲۰
SIP-100 (محصول VIP نانو مخصوص فروش به کارخانجات | آجرنما، سنگ و سیمان سفید)
این محصول ناموجود می باشد

 

SIP-100 (محصول VIP نانو مخصوص فروش به کارخانجات) از شرکت پارس پوشش نانو پارس (گرجی) جهت اجرا قبل از نصب آجرنما، سنگ نما، سیمان و بتن

"> SIP-100 (محصول VIP نانو مخصوص فروش به کارخانجات | آجرنما، سنگ و سیمان سفید)

این محصول ناموجود می باشد

 

SIP-100 (محصول VIP نانو مخصوص فروش به کارخانجات) از شرکت پارس پوشش نانو پارس (گرجی) جهت اجرا قبل از نصب آجرنما، سنگ نما، سیمان و بتن

0ریال
NP-220 پایه حلال (محصول نانو با قدرت بالا | مخصوص آجرنما و سنگ)
برای اطلاع از قیمت و توضیحات بیشتر تماس بگیرید با 09129736015 یا 09128886350

 

NP-220 پایه حلال یا همان NP-220-H  محصولی از شرکت پارس پوشش نانو پارس (گرجی) جهت اجرا بر روی انواع  آجرنما با رنگهای تیره می باشد . این مواد به آجرنما حالت خیسی شدن و شاین شدگی میدهد . و کاملا آجر را ضد شوره و نانو میکند و حالت براق به آجر نمی دهد و ایجاد فیلم نمی کند  . 

"> NP-220 پایه حلال (محصول نانو با قدرت بالا | مخصوص آجرنما و سنگ)

برای اطلاع از قیمت و توضیحات بیشتر تماس بگیرید با 09129736015 یا 09128886350

 

NP-220 پایه حلال یا همان NP-220-H  محصولی از شرکت پارس پوشش نانو پارس (گرجی) جهت اجرا بر روی انواع  آجرنما با رنگهای تیره می باشد . این مواد به آجرنما حالت خیسی شدن و شاین شدگی میدهد . و کاملا آجر را ضد شوره و نانو میکند و حالت براق به آجر نمی دهد و ایجاد فیلم نمی کند  . 

0ریال

ملاقات در دفتر

hideبزرگراه آزادگان - قبل از پمپ بنزین فیروز بهرام - شرکت پارس پوشش (نانو پارس گرجی)

hideشماره تماس: ۴۴۳۰۰۵۲۰ ۰۲۱

hidenanonama@gmail.com

ساعت کاری

hideشنبه-۴شنبه------- ۸ صبح - ۵ بعدظهر

hide۵شنبه ------------ ۸ صبح - ۳ بعدظهر

hideجمعه ------------------ تعطیل است

به ما بپیوندید!

در صفحات اجتماعی ما عضو شوید و ما را دنبال کنید .

1  2  3

خبرنامه