ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
کد امنیتی *

hide

ezgif.com gif maker
Webp.net gifmaker 1

کاربرد فناوری نانو در صنعت نساجی | فناوری نانو در نساجی

فناوری نانو یک تکنولوژی میان‌رشته‌ای در حال پیشرفت است که به ‌عنوان یک انقلاب صنعتی جدید شناخته می‌شود. فناوری نانو  با موادی به طول ۱ تا ۱۰۰ نانومتر سر و کار دارد. اساس فناوری نانو در این واقعیت نهفته است که وقتی ابعاد به مقیاس نانومتر کاهش پیدا می‌کند، ویژگی‌های ماده به میزان قابل‌توجهی تغییر می‌کند . امروزه صنعت نساجی ، قابلیت‌های فناوری نانو را بیش از پیش کشف کرده است.

 

فناوری نانو برای توسعه‌ی  نساجی ، مانند مقاومت کششی بالا ، نرمی ، ماندگاری ، دفع آب، بازدارنده بودن در برابر اشتعال( آتش سوزی )، خصوصیات ضدمیکروبی و موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد .

مواد نانو نساجی | شستشوی پارچه با مواد نانو

کاربرد فناوری نانو در نساجی چیست ؟

کاربرد فناوری نانو را در سه عنوان بیان میکنیم:

۱- کاربرد در بخش‌های هوشمندانه

صنعت نساجی در حال حاضر توسط فناوری نانو بهبود پیدا کرده است . تحقیقات نشان می‌دهد که فناوری نانو باعث بهبود عملکرد یا ایجاد کارکردهایی کم‌نظیر برای اجناس پارچه‌ای می‌شود.
این نوع از کاربردها شامل موارد زیر میباشند:
۱- فناوری نانو در تولید و ساخت الیاف‌ کامپوزیتی
۲- فناوری نانو در پروسه تکمیل منسوج
۲- کاربرد در ویژگی مواد نساجی

1-2 -فناوری نانو در تولید فیبرهای کامپوزیتی شامل موارد زیر می‌باشد :

۱- نانو فیبرهای کربنی و نانو ذرات کربنی
۲- نانو ذرات در خاک رس
۳- نانو ذرات اکسید فلزی
۴- نانو لوله‌ های کربنی
۵- ساختارهای کف نانو سلول

2-2- فناوری نانو در عملیات تکمیل منسوجات، موارد زیر را انجام می‌دهد

۱- بروزرسانی پرداخت‌های شیمیایی و برآورد کارکرد ان
۲- نانو ذرات در عملیات تکمیل
۳- نانولایه‌ی خودساماندهی‌ شده

۳- کاربرد نانو در صنعت پوشاک

نمونه‌هایی از صنایعی که فناوری نانو سبب افزایش منسوجات آنها می‌شوند ، بسیارند که در حال حاضر می‌توان به بعضی از کاربردها در صنعت ورزش، محصولات محافظت از پوست، فناوری های فضایی، پوشاک و تکنولوژی‌هایی ماده برای پیش‌بینی بهتر در محیط‌های گسترده اشاره نمود . منسوجات بهسازی‌شده با ماده نانو، شیوه ای جهت بهبود خواص منسوجات به‌حساب می‌آید که سبب ماندگاری بیشتر پارچه می‌شوند و رنگ‌های متنوع‌ تری را نیز ارائه میکند . نانوفناری می‌تواند به اضافه کردن قابلیت‌های جدید، همچون ذخیره انرژی و ارتباطات نیز منجر شود. بعضی از نمونه‌های جذاب منسوجات بهبودیافته توسط نانو عبارتند از:

  • بافت ضدلک و الیاف‌ مقاوم در برابر چین و چروک در منسوجات
  • گرم‌کننده‌های بدن که با توجه به تغییرات دمایی بدن از مواد تغییر فاز استفاده میشود .
  • جوراب‌‌های نانوی بهسازی‌شده با نانوذرات نقره در برابر عفونت و بوی بد عمل می‌کند.

شستشوی پارچه با مواد نانو | مواد نانو مخصوص نساجی

لباس‌شنا (مایو)

گسترده‌ترین کاربرد شناخته‌شده در این حوزه ، به لباس پوشیده‌شده از پوست کوسه در هنگام شکستن رکورد جهانی شنای قهرمانی جهان استفاده می‌شود . این لباس که از یک لایه‌ی پلاسما افزایش‌یافته توسط فناوری نانو تشکیل شده است، سبب رانش مولکول‌های آب می‌شود. این لباس به گونه‌ای طراحی شده است که به حرکت سریع شناگر در آب کمک می‌کند.

کالاهای ورزشی

کفش‌های مخصوص دویدن، راکت‌های بازی تنیس، توپ‌های گلف و انواع دیگری از کالاهای ورزشی توسط فناوری نانو گسترده تر شده‌اند. همچنین دانشمندان به نانو ذرات‌های مهم که در بعضی از محیط‌ها بر روی کره زمین به‌صورت طبیعی وجود دارند، برای ایجاد بلوک‌هایی جدید برای فناوری‌نانو توجه کرده‌اند تا به توسعه منسوجات جهت مقاومت گسترده در محیط‌ های مختلف  کمک کنند. پوشاکی که در محیط اطرافتان میبینید  می‌کنید و لباسی که آن را بر تن می‌‌نمایید، باعث ایجاد یک محیط جذاب قابل‌توجه می‌شوند. اینگونه نانوحسگرهای مبتنی بر الیاف می‌توانند سیستم مراقب از سلامتی را به‌صورت شخصی‌سازی‌شده فراهم کنند و هنگام دویدن شما به سمت یک تپه یا یک محیط مرتفع با توجه به تغییرات آب‌و‌هوایی می‌توانند علائم حیاتی شما را بررسی ‌کنند.

مدارهای الکترونیکی انعطاف‌پذیر

نانونوارها باعث شکل‌گیری برای تراشه‌هایی که بسیار انعطاف‌پذیر و کششی هستند می‌شوند به گونه‌ای که می‌توانند اطراف لبه‌ی یک میکروسکوپ پوشش‌دهنده‌ی لغزشی را بپوشانند و مانند یک در بطری‌باز‌کن پیچانده شوند. محققین بر روی توسعه‌ی صنعت مراقبت از سلامتی متمرکز شده‌اند و اعتقاد دارند که این ورقه‌های الکترونیکی کوچک و انعطاف‌پذیر می‌توانند روزی جهت نظارت و بررسی فعالیت بیماران صرع و ... مورد استفاده قرار گیرند یا به درون دستکش‌های مربوط به عمل جراحی جهت نظارت بر علائم حیاتی یک بیمار در هنگام عمل جراحی ادغام شوند.

کاربردهای سبک زندگی

شاید اولین کاربردهای تجاری فناوری نانو در کاربردهای سبک زندگی دیده شده است. پارچه و لوازم آرایشی جزء اولین محصولات تکنولوژی نانو هستند. جلیقه ضد گلوله یک نمونه و مثال از تکنولوژی‌ها و مواد فناوری نانو در کاربرد سبک زندگی انسانی  است. از الیاف نانولوله‌ای برای هفده برابر کردن سختی مواد نسبت به کولار استفاده نموده اند . در پیشرفت‌های آینده و چه بسا نزدیک شاهد استفاده تکنولوژی نانو در ساخت پارچه‌های هوشمند و تعاملی (SMIT) خواهیم بود که قادر به درک محرک‌های الکتریکی، گرمایی، شیمیایی، مغناطیسی و غیره میباشند .

کاربرد فناوری نانو در ویژگی‌های مواد نساجی

ویژگی‌های به‌دست‌آمده در نساجی با استفاده از تکنولوژی نانو عبارتند از دفع آب، محافظت در برابر خاک ، مقاومت در برابر  چروک، ضد باکتری و میکروب ، ضد استاتیک و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش ، بازدارنده بودن در اشتعال ، افزایش قدرت رنگ ، پارچه‌های خود پاکساز و ... در ادامه کاربردهای مهم را به اختصار شرح می‌دهیم.

دفع آب

پارچه نانو از طریق ایجاد رشته‌های نانو باعث بهبود ویژگی‌های دفع آب پارچه می‌شود که هیدروکربن‌ها و اندازه‌ی مشخصی از پارچه نخی معمولی را به پارچه اضافه می‌کند تا تاثیر فازی بدون کاهش قدرت نخ ایجاد شود . فضای بین رشته‌های پارچه نسبت به قطره آب کوچکتر میباشند ، اما از مولکول‌های معمولی آب بزرگتر هستند ؛ در نتیجه آب بالای رشته‌ها و بالای سطح پارچه باقی می‌ماند. با این وجود مایع همچنان می‌تواند در پارچه نفوذ داشته باشد ، البته اگر فشاری به ان  اعمال شود. این عملکرد با حفظ توانایی تنفسی پارچه، دائمی میباشد .

پارچه‌های خودپاکساز

پارچه نخی خودپاکساز شناخته‌شده به‌عنوان محافظ نانو توسط یک شرکت آمریکایی توسعه یافته است و روانه بازار شده . نانوتکس و شلوار جین مقاوم در برابر کرنش و لباس نظامی  مقاوم در برابر لکه از سال 1991  موجود بوده‌اند . پارچه‌های مراقب نانو از طریق اصلاح و تغییر ساختار سیلندری پارچه‌های نخی باعث ساخت پارچه شده‌اند. پارچه‌های نخی در مقیاس نانو به نظر شبیه به تنه درخت هستند . با استفاده از تکنیک‌های نانو ، این تنه‌های درخت به‌صورت فاز رشته‌ای پوشش داده می‌شوند که باعث ایجاد محفظه هوا در اطراف نخ می‌شوند. وقتی آب به پارچه برخورد می‌کند، بر روی نقاط رشته‌ها به‌صورت دانه دانه های ریز و درشت در می‌آید و این دانه‌ها هوای داخل حفره‌های بین رشته‌ای را که خاصیت شناوری اضافه ایجاد می‌کنند، فشرده تر می‌نمایند. از نظر فنی، پارچه غیرمرطوب‌کننده یا آبگریز می‌شود. رشته‌ها نیز نقاط تماس کمتری برای کثیفی ایجاد می‌کنند. وقتی آب به پارچه خاکی برخورد می‌کند، کثیفی به آب بهتر از سطح پارچه می‌چسبد و همراه با قطرات آب از سطح پارچه خارج می‌شود. بنابراین مفهوم “خودپاکساز یا خود تمیز شونده ” مبتنی بر برگ گیاه نیلوفر آبی است.

فناوری نانو برای به‌عمل‌آوری بدون چروک بودن

نساجی از طریق نانو باعث اجرای روش بدون چین و  چروک مبتنی بر تکنولوژی جدید نانو شده است که باعث  بهبود عملکرد و در عین حال حفظ صحت و مقاومت الیاف می‌شود- جایگزینی برای فرآیندهای سخت سنتی فراهم می‌کند. روش‌های فرآوری و مواد شیمیایی باعث کاهش مقاومت کششی و پارگی الیاف می‌شوند. پوشاک و الیاف‌ خاصی وجود دارند که جزء منسوجات بدون چین و چروک محسوب می‌شوند و برای مصرف‌کنندگان دارای فشردگی زمانی محبوب و مناسبی هستند، اما روش‌های سنتی برای تکنولوژی بدون چروک مناسب نیستند، مثل الیاف سبک ‌وزن یا پوشاک برای تناسب اندام . بعضضی مواقع الیاف باید بیش از اندازه مهندسی یا تقویت شوند تا در مقابل تضعیف الیاف ناشی از راه‌حل‌های بدون چروک سنتی ایستادگی کنند. در هر صورت تکنولوژی‌های جاری برای تمام الیاف‌ها کارکرد ندارند - یا برند/ خرده‌فروش باید هزینه اضافی کنند تا ویژگی‌های مخرب شیمیایی بدون چین و چروک را نابود کنند .
ساختار مولکولی نانومقیاس در تکنولوژی جدید مربوط به نساجی نانو ،  به‌صورت عمیق در الیاف نفوذ می‌کند تا عملکرد ضد چین و چروک را بهبود ببخشد . علاوه بر این، از زنجیره بهم پیوسته‌ی انعطاف‌پذیر و طولانی‌تری نیز استفاده می‌کند که منجر به کاهش تنش فیبر تحت فشار می‌شود، بنابراین مقاومت قابل‌توجه‌‌ای را در اثر روش شیمیایی بدون چین و چروک سنتی از بین می‌برد.

پوشش‌های نهایی ضد‌باکتری

برای ایجاد ویژگی‌های ضد‌باکتری ، نقره با مقیاس نانو ، دی‌اکسید تیتانیوم و اکسید روی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بسیار کاربردی اند . یون‌های فلزی و ترکیبات فلزی، سطح مشخصی از تأثیر استریل‌سازی را نمایش می‌دهند. بخشی از اکسیژن هوا یا آب از طریق کاتالیز با یون فلزی به اکسیژن فعال تبدیل می‌شوند، سپس مواد ارگانیک را حل می‌کند و تاثیر استریل‌سازی را ایجاد می‌نماید . با استفاده از ذرات با مقیاس نانو، تعداد ذرات در هر مساحت واحد افزایش می‌یابد و در نتیجه اثرات ضد‌باکتری به حداکثر خود می‌رسد.

پوشش‌های نهایی ضد‌باکتری | شستشوی لباس با مواد نانو

شرکت نانو پارس گرجی ، به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های فعال در زمینه فناوری نانو در نساجی ، تولید کننده مواد نانو مخصوص لباس ، پارچه و به طور کلی صنعت نساجی می باشد . 

برای خرید محصولات نانو مخصوص نساجی می توانید به صفحه فروشگاه مواد نانو نساجی مراجعه کنید . 

همچنین جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از طریق شماره های زیر با ما تماس حاصل بفرمائید : 

تلفن شرکت :  0520  30  44 - 021 

تلفن همراه : 6350  888  0912

آدرس: بزرگراه آزادگان - قبل از پمپ بنزین فیروز بهرام - شرکت پارس پوشش (نانو پارس گرجی)

جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

منبع : ویکی پدیا


محصولات پر طرفدار

مواد نانو 100–G
مواد نانو 100 – G محصولی از شرکت پارس پوشش نانو پارس (گرجی)

"> مواد نانو 100–G

مواد نانو 100 – G محصولی از شرکت پارس پوشش نانو پارس (گرجی)

0ریال
NP-220 پایه حلال (محصول نانو با قدرت بالا | مخصوص آجرنما و سنگ)
برای اطلاع از قیمت و توضیحات بیشتر تماس بگیرید با 09129736015 یا 09128886350

 

NP-220 پایه حلال یا همان NP-220-H  محصولی از شرکت پارس پوشش نانو پارس (گرجی) جهت اجرا بر روی انواع  آجرنما با رنگهای تیره می باشد . این مواد به آجرنما حالت خیسی شدن و شاین شدگی میدهد . و کاملا آجر را ضد شوره و نانو میکند و حالت براق به آجر نمی دهد و ایجاد فیلم نمی کند  . 

"> NP-220 پایه حلال (محصول نانو با قدرت بالا | مخصوص آجرنما و سنگ)

برای اطلاع از قیمت و توضیحات بیشتر تماس بگیرید با 09129736015 یا 09128886350

 

NP-220 پایه حلال یا همان NP-220-H  محصولی از شرکت پارس پوشش نانو پارس (گرجی) جهت اجرا بر روی انواع  آجرنما با رنگهای تیره می باشد . این مواد به آجرنما حالت خیسی شدن و شاین شدگی میدهد . و کاملا آجر را ضد شوره و نانو میکند و حالت براق به آجر نمی دهد و ایجاد فیلم نمی کند  . 

0ریال
SI-301 Apama (رنگ الاستیک بدون بافت نانو)
برای اطلاع از قیمت و توضیحات بیشتر تماس بگیرید با 09129736015 یا 09128886350

 

SI-301 محصولی از شرکت پارس پوشش نانو پارس (گرجی) مخصوص نمای ساختمان

"> SI-301 Apama (رنگ الاستیک بدون بافت نانو)

برای اطلاع از قیمت و توضیحات بیشتر تماس بگیرید با 09129736015 یا 09128886350

 

SI-301 محصولی از شرکت پارس پوشش نانو پارس (گرجی) مخصوص نمای ساختمان

0ریال
FILER (مخصوص کارهای نما سیمانی)
 محصول شرکت پارس پوشش نانو پارس گرجی مخصوص کار های نما سیمانیFILER

"> FILER (مخصوص کارهای نما سیمانی)

 محصول شرکت پارس پوشش نانو پارس گرجی مخصوص کار های نما سیمانیFILER

0ریال

ملاقات در دفتر

hideبزرگراه آزادگان - قبل از پمپ بنزین فیروز بهرام - شرکت پارس پوشش (نانو پارس گرجی)

hideشماره تماس: ۴۴۳۰۰۵۲۰ ۰۲۱

hidenanonama@gmail.com

ساعت کاری

hideشنبه-۴شنبه------- ۸ صبح - ۵ بعدظهر

hide۵شنبه ------------ ۸ صبح - ۳ بعدظهر

hideجمعه ------------------ تعطیل است

به ما بپیوندید!

در صفحات اجتماعی ما عضو شوید و ما را دنبال کنید .

1  2  3

خبرنامه